Muayenehanem.com Üye Girişi | Ücretsiz Üyelik | İletişim
. . Medikal Cihaz İlanları . .

Medikal Malzeme İlanları

. . Medikal Emlak İlanları . . Medikal İş İlanları . .
Arama: 
Üyelik İşlemleri

maddeÜye Giriş Ekranı

maddeBireysel Üyelik

maddeKurumsal Üyelik

maddeŞifre Hatırlatma Servisi

Medikal Cihazlar
Medikal Malzemeler
Medikal İş İmkanları
Medikal Emlaklar

 

  Muayenehanem.com Teslimat ve İade Koşulları  
TESLİMAT ve İADE KOŞULLARI
1 - Ürün Satın Alırken
1.1 - Satın Alım Süreci ve Takibi

Üyeliğinizi Kullanarak Satın Alma:
• muayenehanem.com üyeliğiniz ile giriş yapın.
• Satın almak istediğiniz ürün için “Hemen Al” butonuna tıklayın.
• Satın almak istediğiniz ürüne ait bilgileri "Sepet Detayı" ekranında kontrol ettikten sonra devam edin. Bu ekranda satın alınan ürünün bilgisi, adeti, fiyatı ve cayma hakkı metni gösterilir. Kullanıcı bu ekrandan sonra Adres Seçimi ekranına devam edebilir ya da Alışverişe Geri Dön linki ile başka bir ürün satın alabilir.
• "Adres Seçimi" ekranında ürünün teslim edileceği adres bilgilerini seçin/girin. "Adres Seçimi" ekranında ürünün gönderileceği Teslimat Adresi seçilir. Eğer teslimat adresi yoksa yeni adres oluşturulur.Bu ekrandan sonra Ödeme ekranına geçilir ya da Geri Dön linki kullanılarak "Sepet Detayı" ekranına dönülür. Ödeme ekranında “Sipariş Özeti “adı altında ürünün adı, adeti, fiyatı ve teslimat adresi gösterilir. Ödeme yapmadan hemen önce Geri Dön linki kullanılarak "Adres Seçimi" sayfasına dönülebilir.
• "Ödeme" sayfasında ödeme bilgilerini girerek alışverişinizi tamamlayın. "Ödeme" sayfasında istenilen bilgiler girildikten sonra, Ön Bilgilendirme Formu ve Mesafeli Sözleşme kabul edilerek ödeme gerçekleştirilir.
• Muayenehanem.com’da satılan her ünü için istisnasız olara Güvenli Ödeme Sistemi yöntemi kullanılır. Bu sistem ile alınan her ürün için alıcı konumundaki üye ile satıcı konumundaki üye arasında Mesafeli Sözleşme oluşur. Bu sözleşmede alıcı, satıcı bilgileri ile birlikte alınan ürünün detaylı bilgisi, fiyatına ve genel hükümlere yer verilir.
• Muayenehanem.com’da yalnızca üyeler satın alım gerçekleştirebilir.

Satın almış olduğunuz ürün adresinize kargolandığında, e-posta ile kargo bilgileri iletilecektir. Söz konusu e-posta’da bulunan Hesap Yönetimi erişim linki ile hesabınıza erişerek ürünü onaylayabilir, iade edebilir ya da süreci duraklatabilirsiniz.

Satın aldığınız ürün için ödemenizi kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme: "Hemen Al" butonu olan tüm ilanlarda ödemenizi kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Kart bilgilerinin girilmesinin ardından üyelik profilinize veya aldığınız ürüne bağlı olarak karşılaşacağınız 3D Secure doğrulama ekranı kredi kartı güvenliğini en üst seviyeye çıkartır.

Muayenehanem.com, satıcılar ile alıcıları bir araya getiren bir platform olup, satın aldığınız ürünler ilan sahibi satıcılar tarafından size gönderilir.

Yaptığınız ödeme işlemi, anlaşmalı ödeme kuruluşu tarafından yönetilen Güvenli Hesap'a aktarılır. İlan sahibi ürünü kendisine tanınan süre içinde kargoya verir. Kargo size ulaştığında ürüne onay vermeniz durumunda ilgili tutar satıcıya aktarılır.

Güvenli Ödeme Sistemi ile alınan her ürün için alıcı konumundaki üye ile satıcı konumundaki üye arasında Mesafeli Sözleşme oluşturulur. Bu sözleşmeye elektronik ortamdan (Hesap Yönetimi bölümünden) ulaşılabilir.

“Hesap Yönetimi” bölümünden satın aldığınız ürünün hangi aşamada olduğunu takip edebilirsiniz.

Kişisel Verilere İlişkin Gizlilik Kuralları
Gizlilik politikasına sayfanın en altında yer alan "Gizllik ve Kullanım" bölümünden ulaşabilirsiniz.

1.2 Alıcılar için Kargo Süreci

Ürün Satın Almadan Önce
İlan sayfasında, satıcının belirlemiş olduğu kargo bilgilerini bulabilirsiniz:
• Kargo Süresi
• Ödeme Seçeneği
• Satıcının Gönderim Yapabileceği Alanlar
• Satıcının Tercih Ettiği Kargo Firmaları ve Kargo Fiyatı Hesaplama
Bilgiler yeterli değilse, ilan sayfasındaki “Mesaj Gönderin” linkini kullanarak ürün satıcısına merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Satıcının tercih ettiği kargo firmaları için kargo ücretini, ilgili linklere tıklayarak firmaların kendi web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Ürün Satın Aldıktan Sonra
Ürünü satın aldıktan sonra, satıcı ilanda belirttiği süre içinde ürünü kargoya verir. Eğer satıcı kargo bilgilerini ilanda belirlenen süre içinde girmezse, işlemi iptal etme ve paranızı geri alma hakkınız bulunmaktadır.

Satıcı ürünü kargoya verdikten sonra, kargo bilgilerini sisteme girer. “Hesap Yönetimi” bölümünde onay vermeniz için kalan sürenizi ve kargo bilgisini görebilir, ilgili kargo firmasından kargonuzu takip edebilirsiniz.

Satıcı kargo bilgilerini hatalı girmişse, satıcıya mesaj göndererek doğru bilgileri isteyebilirsiniz.

Eğer belirlenen süre içinde herhangi bir işlem yapmazsanız, ürünün tutarı otomatik olarak satıcıya aktarılacaktır. Bu süre içinde kargo elinize ulaşmazsa, otomatik para aktarımını engellemek için işlemi duraklatabilirsiniz.

Kargo Elinize Ulaştıktan Sonra
Kargo elinize ulaştıktan sonra ürünün ilanda belirtildiği şekilde olup olmadığını kontrol eder, herhangi bir problem söz konusu değilse “Hesap Yönetimi” bölümünden ürün onayı verebilirsiniz. Ürün onayı vererek, ürün için ödemiş olduğunuz ve Güvenli Hesap'ta tutulan ürün ücretinin satıcıya aktarılmasını onaylamış olursunuz.

Eğer elinize geçen ürün, ilanda belirtilenden farklıysa, eksikse, istediğiniz gibi değilse ya da herhangi bir arızası varsa “hesap Yönetimi” bölümünden işlemi duraklatarak satıcıyla iletişime geçip çözüm yollarını arayabilirsiniz. İptal ve iade süreçleriyle ilgili daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik uyarınca ürün elinize ulaştıktan sonra 14 gün içinde satıcıya bildirimde bulunarak cayma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Puan ve Yorum Verme
Alışverişinizi tamamladıktan sonra satıcı ile ilgili düşüncelerinizi diğer muayenehanem.com kullanıcılarıyla paylaşabilir, vereceğiniz puanla satıcıları değerlendirebilirsiniz. Böylece paylaştığınız yorumlarla diğer alıcıları alışveriş sürecinde yönlendirebilir, fikir sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.

1.3 Alıcılar için İptal ve İade Süreci
Güvenli Ödeme Sistemi ile satın aldığınız ürünlerde, ürünü kargodan teslim aldıktan sonra eğer ilanda belirtilenden farklıysa, eksikse, istediğiniz gibi değilse ya da herhangi bir arızası varsa “Hesap Yönetimi” bölümünden işlemi duraklatarak satıcıyla iletişime geçip çözüm yollarını arayabilir ya da Güvenli Ödeme Sistemi süreçleri kapsamında 3 gün içerisinde sistem üzerinden bildirimde bulunduktan sonra ürünü “kargo ücretini satıcı öder” olarak kargoya vererek iade edebilirsiniz.

Nedensiz iade talepleriniz için yukarıda belirtilen Güvenli Ödeme Süreci dışında, yasal cayma hakkınız ile de iade yapabilirsiniz.

Güvenli Ödeme Sistemi süreçleri kapsamında iade ettiğiniz ürünleriniz için ödeme iadeniz, bildirim yapmanız ve kargo bilgilerinin sisteme girilmesinin ardından yapılacaktır.

İptal ve iade prosedürlerini aşağıda bulabilirsiniz:
Not: "Kargoya verme" kullanıcının ürünü kargoya verip kargo bilgilerini sisteme işlemesi durumunu açıklamaktadır.

• Ürün için ödeme yaptım. Satıcıya izin verilen kargoya verme süresi hala sona ermedi, ama ben vazgeçtim.
Bu durumda öncelikle satıcı ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Satıcı ürünü kargoya vermiş ve henüz kargo bilgilerini sisteme girmemiş olabilir. Satıcı ürünü henüz kargoya vermemiş ise bu doğrultuda işlemin iptali satıcı ile anlaşarak gerçekleştirebilirsiniz.

İşlem iptalini Hesap Yönetimi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İşlem bu aşamada satıcı tarafından “Hesap Yönetimi” bölümünde iptal edilebilir.

• Ürün için ödeme yaptım. Henüz satıcı ürünü kargoya vermedi, izin verilen kargoya verme süresi de sona erdi.
Satıcı sistem tarafından kendisine tanınan süre içerisinde ürünü size göndermek üzere kargoya vermediği için “Hesap Yönetimi” bölümüne giriş yaparak “İptal Et” butonunu tıklayarak işlemi iptal edebilirsiniz.

• Ürün için ödeme yaptım. Satıcı kargo bilgilerini girerek ürünü kargoya verdi. Onay verme süresindeyim. Bu aşamada ürünü satın almaktan vazgeçtim.
Ürün “kargo ücretini alıcı öder” olarak gönderilmiş ise öncelikle kargo tutarını ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Tarafınıza gelen ürünü teslim aldıktan sonra satıcıyı bilgilendirerek ürünü tekrar “kargo ücretini satıcı öder” olarak kargoya verip satıcıya iade edebilirsiniz.

Not: Bu şekilde alım işleminizin artması üyeliğinizin durdurulmasına / iptal edilmesine sebep olabilmektedir.

• Ürün elime ulaştı. Ürünü beğenmedim / nedensiz vazgeçiyorum.
Nedensiz (ve/veya vazgeçme durumlarında) iade talepleri Güvenli Ödeme Sistemi süreçleri kapsamında ürün elinize ulaştıktan üç gün içerisinde kullanılabilmektedir. Bu hakkı kullanmak istediğinizde sistem üzerinden bildirimde bulunmanız ve ürünü tekrar “kargo ücretini satıcı öder” olarak kargoya verip satıcıya iade etmeniz gerekmektedir. Bildirimin yapılmasından ve ürünün iadesine ilişkin kargo bilgilerinin sisteme girilmesinden sonra ürün için ödediğiniz bedel tarafınıza iade edilecektir.

Nedensiz (ve/veya vazgeçme durumlarında) iade talebinizi yukarıda belirtilen Güvenli Ödeme Sistemi dışında, mevzuatla belirlenen cayma hakkı ile de kullanabilirsiniz. Bu durumda cayma hakkını kullanmak isteyen kullanıcı bu talebini doğrudan Satıcı’ya bildirecek ve cayma hakkı kapsamındaki yükümlülükler Satıcı tarafından yerine getirilecektir. Cayma hakkı taleplerinde Güvenli Hesap'ta bulunan ürün bedeli Satıcı’ya geçirilir, alıcının cayma hakkı talebini Satıcı’ya iletmesinden sonra ürün bedelinin iadesi ve malın geri alınması işlemleri Satıcı tarafından gerçekleştirilir. Cayma hakkının kullanılması, malın geri alınması ve bedelin geri ödenmesi ile ilgili süreçlerde muayenehanem.com’un herhangi bir fiiili ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

• Ürün elime ulaşmadı ancak işlemi sonlandırmayı unuttum para satıcıya aktarıldı. Ne yapmalıyım?
Kargo takip bilgilerinden ürünün nerede olduğunu öncelikle incelemenizi rica ederiz. Bununla birlikte konu hakkında satıcıyı bilgilendirmeniz gerekmektedir. Ürünün tarafınıza ulaşması ile birlikte eğer ürün belirtilen özelliklerde değilse veya kusurlu bir ürünse ya da ürünü beğenmediyseniz mevzuat kapsamındaki Cayma hakkınız halen bulunmaktadır. Cayma hakkı için satıcı ile iletişime geçebilirsiniz.

• Ürün elime ulaşmadı ve kargo takip edilemiyor.
Kargo takip edilemiyor ise satıcı ile iletişim kurmanızı ve doğru kargo bilgilerini istemenizi rica ederiz. Satıcının kargo bilgilerini vermemesi veya doğru kargo bilgilerini girmemesi durumlarında bizleri bilgilendirmenizi ve işlemi “Ürün tarafıma ulaşmadı” olarak duraklatmanızı duraklatma sonucunda da kargonun tarafınıza ulaşmaması halinde işlemi sonlandırmanızı rica ederiz. Bu doğrultuda gerekli kontroller sağlanacak ve kontroller neticesinde - kargolama sürecinde olumsuz bir durum görülmesi halinde ödemeniz tarafınıza iade edilecektir. Satıcıdan kargo bilgilerinin alınması halinde konu hakkında ayrıca size bilgi verilecektir.

• Ürün kargo ücreti konusunda sorun yaşar mıyım?
Sistemimizde Satıcıların öncelikle amacı sizlere ürünlerini satmak ve sonrasında da uygun bir kargo firması ve kargo ücreti ile bu ürünleri sizlere göndermektir.

Standart ürünlerin dışında kalan ürünlerin (Büyük Hacimli, Yüksek Ağarlıklı vb. ) kargo ücretleri standart ücretlerden farklı ve yüksek olabilmektedir. Bu tür ürünleri almadan önce kargo ücretini kimin ödeyeceğini kontrol edip, eğer kargo ücreti alıcı ödemeli ise satıcı ile iletişime geçerek ürünün boyut ve ağırlığı konusundaki tüm detaylar ve tahmini ödeyeceğiniz kargo ücreti konusunda kendisinden bilgi almanızı rica ederiz. Kendisinden alacağınız bilgi doğrultusunda sürpriz bir kargo ücreti ile karşılaşma olasılığınız azalacaktır.

• Ürün elime ulaştı. Kargo ücreti çok yüksek geldi, ne yapacağım?
Öncelikle kargo görevlisinin yanında satıcı ile iletişime geçmenizi rica ederiz. Eğer satıcı ile önceden sistem üzerinden kargo süreci hakkında yazılı olarak iletişim kurmadıysanız ürünü kargo görevlisinden teslim almanız gerekmektedir.

Ürünü teslim almanızın ardından ürünü beğenmemeniz durumunda mesafeli satış sözleşmesi kurallarınca ürünü “kargo ücretini satıcı öder” olacak şekilde satıcıya göndererek iade edebilirsiniz.

• Ürünü iade edeceğim ama satıcının adres bilgisi hatalı olduğu için teslim edemiyorum.
Bu durumda öncelikle satıcı ile sistem üzerinden iletişim kurmanızı ve iade için adres bilgilerini size iletmesini isteyebilirsiniz. Satıcı ile iletişim kuramamanız ve tarafınıza kargo bilgilerini vermemesi halinde muayenehanem.com’un İletişim Bölümü aracılığıyla talebinizi iletebilirsiniz.

• Ürünü satın aldım, işlemleri nasıl takip edeceğim?
Ürünü satın aldıktan sonra “Hesap Yönetimi” kısmının altında “Sipariş Takibi ve Satış Yönetimi” alanında kalan sürelerinizin ve işlemlerin takibini sağlayabilirsiniz.

Not: Satıcıların takip edilemez bir kargo bilgisi girmesi halinde satıcı ile iletişime geçmenizi ve takip edilebilir bir kargo bilgisi girmesini talep etmenizi rica ederiz.

• Satın alım süreci tamamlandıktan sonra cayma hakkımı kullandım ama satıcı ödememi yapmıyor.
Bu durumda öncelikle satıcı ile sistem üzerinden iletişim kurmanızı rica ederiz. Satıcıya, Tüketici Hakları Mevzuatı ve yapmış olduğunuz sözleşme maddeleri doğrultusunda ilgili ürünü iade alması gerektiği yönünde bilgi verebilirsiniz.

Ürünü geri almaması ve sözleşmeye aykırı işlem yapması halinde satıcı hakkında aranızda bulunan mesafeli satış sözleşmesi doğrultusunda yasal yollara başvurabilirsiniz.

Bu şekilde bir durumla karşılaşmanız halinde Muayenehanem.com İletişim sayfası aracılığıyla bizleri bilgilendirmenizi rica ederiz. Tarafımızdan da üyeye bilgi e-postası gönderilecek ve üye hakkında sistem kurallarımız çerçevesinde işlem yapılacaktır.

Not: muayenehanem.com sadece satıcıları konu hakkında bilgilendirmektedir. muayenehanem.com satıcılara yönelik olarak adınıza yasal bir işlem başlatamamaktadır. Sorunlarınız için ilgili satıcı hakkında mevzuat ve mesafeli satış sözleşmesi hükümleri çerçevesinde yasal yollara başvurabilirsiniz.

• Gelen kargoyu almamam durumunda ne olur ?
Öncelikle satıcıların sorumluluğu almış olduğunuz ürünü sizlere eksiksiz olarak göndermektir. Tarafınıza gelen ürünü teslim aldıktan sonra iade etme hakkınız bulunmaktadır. Ürünü teslim almamanız halinde yapmış olduğunuz ödemeniz Güvenli Hesap'ta Güvenli Ödme Sistemi işleyiş kuralları tarafınızdan yerine getirilinceye kadar (ürünü teslim alana kadar) bekletilmektedir.

Ürünün kargodan teslim alınmaması halinin devamında muayenehanem.com üyeliğiniz dondurulabilir ya da kara listeye alınmak suretiyle sonlandırılabilir.

• Satıcı sistemde belirtilen kargo gönderme süresi içinde ürünü göndermedi ya da gönderemeyeceğini söyledi.
Satıcı Sistem üzerinden mesajlaşma ile ürünü belirtilen süre içerisinde gönderemediğini iletmişse veya sürenin bitiminde henüz takip edilebilir kargo bilgisi sisteme girilmemişse işlemi iptal ederek ödemenizi Güvenli Hesap'tan geri alabilirsiniz.

Eğer ilgili ürün işlemi iptal ettikten sonra size ulaşırsa, ürünü satıcıya geri göndermeniz gerekmektedir.

Not: İptal işleminden sonra teslim edilen ürünü geri göndermek istemiyorsanız, satıcı ile iletişime geçerek ürünü tekrar sistem üzerinden satın alabilirsiniz.

• Ödediğim bedel kartıma iade oldu. Fakat iade edilen bedeli göremiyorum.
Sistemden gelen "Ürüne yaptığınız ödeme iade edilmiştir" başlıklı mesaj ile beraber ödemenizin iadesi için bankanıza talimat verilmiştir. Ödemenizin yapılacağı zamanı öğrenmek için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

• Alıcı olarak hangi ürünlerde cayma hakkını kullanamam?
Özel istek ve talepleriniz uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda ve ambalajını açtığınız ses veya görüntü kayıtları, yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemelerinde cayma hakkı kullanamazsınız.

Ayrıca, niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanmazsınız.

• Kötü Niyet
Aşağıdaki işlemler alıcılar için kötü niyet olarak kabul edilecektir. Kötü niyetli alıcıların üyelikleri süreli olarak dondurulabilir veya sonlandırılabilir.
+ Satıcıların ürünlerini alıp devamlı olarak iade etmek ( Bu işlemi kötü niyetle tekrarlamak)
+ İlanında “Kargo Ücretini Alıcı Öder” olarak gösterilen ve bu şekilde gönderilen kargoyu teslim almamak ve satıcıyı zarara uğratmak
+ Ürüne bilerek zarar vermek ve satıcının bu durumu kanıtlaması
+ Yüksek tutardaki bir kargo ücretini ve ürünü, satıcının beyanına karşın kabul etmek ve sonrasında kargo ücretini ödememek

• Kargo size ulaştıktan sonra.
Kargo elinize ulaştıktan sonra ürünün ilanda belirtildiği şekilde olup olmadığını kontrol edersiniz. Eğer ürünle ilgili herhangi bir problem söz konusu değilse, ürün onayı vererek ürün için ödemiş olduğunuz ve Güvenli Hesapta tutulan ürün ücretinin belirli hizmet bedeli komisyonları kesildikten sonra satıcıya aktarılmasını onaylarsınız.

Eğer elinize geçen ürün, ilanda belirtilenden farklıysa, eksikse, istediğiniz gibi değilse ya da herhangi bir arızası varsa, onay vermeden işlemi duraklatarak satıcıyla iletişime geçip çözüm yollarını arayabilirsiniz.

İptal ve iade süreçleriyle ilgili yukarıda belirtilen adımları takip edebilirsiniz.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik uyarınca ürün elinize ulaştıktan sonra 7 gün içinde Satıcı’ya bildirimde bulunarak cayma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Alışverişinizi tamamladıktan sonra satıcı ile ilgili düşüncelerinizi diğer muayenehanem.com kullanıcılarıyla paylaşabilir, vereceğiniz puanla satıcıları değerlendirebilirsiniz. Böylece paylaştığınız yorumlarla diğer alıcıları alışveriş sürecinde yönlendirebilir, fikir sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.

2 - Ürün Satışı Yaparken
2.1 – Satış Süreci ve Takibi
Satmak istediğiniz ürün için “İlan Yönetimi” bölümünden uygun kategoriyi seçip ürününüzü muayenehanem.com güvencesi ile satışa sunabilirsiniz.

Karşınıza çıkan sayfada ürüne ait detay bilgileri girdikten sonra ilan verme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İlanınız kontrol edilip onaylandıktan sonra satışa hazır hale gelecektir.

Muayenehanem.com’da yalnızca üyeler satış gerçekleştirebilir.

Satış işlemi gerçekleştiğinde e-posta ile sipariş bilgileri size iletilecektir. Söz konusu e-posta’da bulunan Hesap Yönetimi erişim linki ile hesabınıza erişerek sipariş ile ilgili işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Güvenli Ödeme Sistemi ile alınan her ürün için alıcı konumundaki üye ile satıcı konumundaki üye arasında Mesafeli Sözleşme oluşturulur. Bu sözleşmeye elektronik ortamdan (Hesap Yönetimi bölümünden) ulaşılabilir.

“Hesap Yönetimi” bölümünden satın aldığınız ürünün hangi aşamada olduğunu takip edebilirsiniz.

Güvenli Ödeme Sistemi yöntemi ile satılan her ürün için alıcı konumundaki üye ile satıcı konumundaki üye arasında Mesafeli Sözleşme oluşturulur. Bu sözleşmeye elektronik ortamdan (Hesap Yönetimi bölümünden) ulaşılabilir.

2.2 Satıcılar için Kargo Süreci
İlan Verme Adımı
İlan verme sırasında “Kargo Seçenekleri” bölümünde, ürününüzün satılması halinde alıcıya hangi koşullarda ulaştıracağınıza dair aşağıdaki bilgileri belirleyebilirsiniz;
• Kargo Ücreti
• Varış Süresi
• Kargo Çıkış Yeri
• Kargonun Gönderilebileceği Bölge
• Gönderim Yapabileceğiniz Kargo Şirketleri
• Kargo Notunuz

Bu alandaki bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması, satılan ürününüzün alıcıya gönderiminde sorun yaşanmamasını sağlayacaktır.

Belirlediğiniz kargo süresi içinde ürünün alıcıya ulaşmaması halinde, alıcının işlemi iptal ederek ücreti iade alması hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle ürünün kargo süresini doğru girdiğinize emin olunuz.

Çalışamayacağınız kargo firmalarını bu adımda mutlaka belirtmelisiniz.

Ürün Satıldığında
Ürününüzün satışı gerçekleştiğinde size ödemenin yapıldığına dair bir bilgilendirme yapılacaktır. Bu andan itibaren ilan detay bilgilerinde belirlediğiniz kargo süresi içinde ürününüzü kargoya vermeniz ve “Hesap Yönetimi” bölümünden kargo bilgilerini sisteme eksiksiz girmeniz gerekmektedir.

Belirlenen süre içinde ürünü kargoya vermezseniz, alıcının işlemi iptal etme ve ürün için ödediği parayı geri alma hakkı bulunmaktadır.

Ürünü kargoya vererek kargo bilgilerini sisteme girmeniz sonrasında alıcının ürüne onay verme süresi başlamış olur. “Hesap Yönetimi” bölümünden kargoladığınız ürünün durumunu takip edebilirsiniz.

Eğer belirlenen kargo süresi içinde ürün alıcının eline ulaşmazsa alıcı işlemi duraklatarak onay süresini uzatabilir.

Teslimat Sonrası Göndermiş olduğunuz ürün alıcının beklentilerini karşılarsa alıcı ürününüze onay verir ve Güvenli Havuz hesabında tutulan ürün ücreti, hizmet bedeli kesildikten sonra hesabınıza aktarılır.

Alıcı onay vermeyi unutsa dahi, onay süresinin sonunda ürün ücreti otomatik olarak hesabınıza aktarılacaktır.

Sisteme takip edilebilinir kargo bilgisi girmeniz ve alıcının teslim aldığı ürüne onay vermesi sonucunda; ödemeniz en geç 3 iş günü (onay işlemini takip eden) içerisinde, hesabınıza aktarılır.

Ödemelerinizin zamanında yapılabilmesi için “Hesap Yönetimi” bölümündeki Banka Hesap bilgilerinizin doğru olması gerekmektedir.

Göndermiş olduğunuz ürün alıcının beklentilerini karşılamıyorsa, Güvenli Ödeme Sistemi kuralları dahlinde alıcı ürünü kargo masrafları da satıcıya ait olacak şekilde iade etme hakkına sahiptir.

İade aldığınız ürün eksik, bozuk ya da kırık olarak size iade edildiyse, kargo görevlisine tutanak tutturup zararınızı karşılamak için hukuki yollara başvurma hakkınız bulunmaktadır.

Güvenli Ödeme Sistemi ile yaptığınız başarılı satışlar sonrasında alıcılar size yorum bırakabilir, profilinize puan verebilirler. Profil puanınızın yüksek olması güvenilirliğinizi artırır ve diğer alıcılar için de olumlu bir etki bırakır.

Önemli Noktalar
Güvenli Ödeme Sistemi kurallarının yanı sıra; 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik uyarınca alıcılar, ürün ellerine ulaştıktan sonra 14 gün içinde cayma haklarını kullanma ve hiçbir neden göstermeksizin ürünü tüm kargo masrafları da satıcıya ait olmak üzere gönderme ve ürün için ödedikleri ücreti geri alma hakkına sahiptirler.

Satıcı olarak, cayma bildirimi size ulaştığı andan itibaren 14 gün içerisinde ürününüz için alıcının ödemiş olduğu tüm bedeli (ilanda belirtilen bedel) alıcıya iade etmek ve yirmi gün içerisinde malınızı geri almakla yükümlü olduğunuzu bilmeniz gerekir.

Satmak istediğiniz ürünü stok eksikliği vb. nedenlerle karşılıyamamanız ve neticesinde alınan şikâyetler doğrultusunda kullanıcılarımızın mağduriyetini engellemek için muayenehanem.com üyeliği iptaline kadar giden yaptırım mekanizmaları bulunmaktadır. Ayrıca bu sebeple ilgili kamu kurumları tarafından idari soruşturmalara tabi tutulabilirsiniz.

2.3 Satıcılar için İptal ve İade Süreci
Güvenli Ödeme Sistemi ile sattığınız ürünlerde, alıcı kargoyu teslim aldıktan sonra ürünü iade etme hakkına sahiptir. Alıcı, ürünü Güvenli Ödeme Sistemi süreçleri kapsamında iptal edebileceği gibi, yasal mevzuatla belirtilen cayma hakkını da kullanabilir.

Güvenli Ödeme Sistemi süreçleri kapsamında yapılan iadelerde alıcı ürünü “kargo ücretini satıcı öder” şeklinde kargoya verdikten sonra ürünün tutarı Güvenli Hesap'tan alıcıya iade edilir.

Cayma hakkını kullanan alıcılar için ise ürün bedeli satıcı hesabına aktarılır ve iade talebi alıcı tarafından doğrudan satıcıya iletilir. Bu durumda ürün bedelinin iadesi ve malın geri alınması işlemleri satıcı tarafından gerçekleştirilir.

İptal ve iade süreçlerini aşağıda bulabilirsiniz:

Not: "Kargoya verme" kullanıcının ürünü kargoya verip kargo bilgilerini sisteme işlemesi durumunu açıklamaktadır.

• Geçerli sürede kargo bilgisi girmezseniz ne olur?
İlanda belirtilen süre içinde takip edilebilir bir kargo bilgisi girmelisiniz. Alıcıların ürünlerini takip etme hakları bulunmaktadır. Takip edilemeyen kargo işlemlerinde alıcılar, belirtilen süre içerisinde ürünlerinin kendilerine ulaşmaması halinde işlemi iptal edebilirler. Bununla birlikte size olan güvenleri azalacağından işlemin sonlanmasını beklemeden ücret iadesi isteyebilirler. İptal edilen işlemde tarafımızdan da kargo takibi yapılamıyor ise, alıcının ödemesi iade edilerek işlem sonlandırılır.

Çalıştığınız kargo firmasından mutlaka internet üzerinden takip edilebilir takip numaranızı istemenizi ve kargo numaranızı sistemimize eksiksiz kayıt etmenizi rica ederiz.

• Ürün elinizde değilse?
Elinizde/stokta olmayan ürünleri satışa çıkarmamanız gerekmektedir. Elinizde olmayan bir ürünü satışa çıkarmanız ve satın alınması halinde gönderim yapmamanız durumunda satış iptal edilebilir.

Elinizde olmayan bir ürünü satışa çıkarmanızın tespiti sonucu size yapılan ilk uyarı sonrasında durumun tekrarı halinde ise muayenehanem.com üyeliğiniz kara listeye alınabilecek ve/veya sistemi kullanımınız engellenebilecektir.

• Alıcının ürünü beğenmemesi durumunda ne olur?
Alıcı Güvenli Ödeme Sistemi kapsamında üç gün içinde ürünü iade edebilecek veya Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri doğrultusunda cayma hakkkını kullanabilecektir.

Cayma hakkı kullanımında Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik ve aranızdaki mesafeli satış sözleşmesi kurallarınca tarafınıza iade edilen ürüne ilişkin kargo ücretinin ödemesi tarafınıza (Satıcıya) aittir. Cayma hakkının kullanılması halinde ayrıca ürün bedelini (ilanda beliritlen bedel) on gün içerisinde alıcıya iade etmek zorundasınız.

• İade sonucu tarafıma gelen kargoyu almazsam ve/veya kargo ücretini ödemeyi kabul etmezsem ne olur?
Mesafeli satış sözleşmesi kuralları gereği tarafınıza gelen ürünü teslim alma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu şekilde ürün teslim almamaya devam etmeniz halinde muayenehanem.com üyeliğinizi geçici olarak durdurabilir veya tamamen sonlandırabilir.

• Alıcı ürünü beğenmedi ama bana eksik / bozuk yolladı. Ben ne yapacağım?
muayenehanem.com, ürünler ve ilanlar konusunda sadece yer sağlayıcı hizmeti vermekte olup ürünlerin içeriğini bilmemektedir. Ürünün bozuk gönderildiği veya bozuk geldiği yönünde bir karar verememektedir.

Hasarsız olarak gönderim yaptığınız ürününüze zarar verilerek geri gönderim yapıldıysa konuyla ilgili olarak size gelen ürünle ilgili olarak alıcı hakkında yasal yollara başvurabilirsiniz.

• Bu doğrultuda öncelikle ürün gönderirken paketleme işlemini kargo görevlisinin yayında gerçekleştirmeniz ve ürünün genel görünüşü hakkında kargo görevlisine ürünü gönderirken bir tutanak tutturmanızı öneririz
• Aynı şekilde tarafınıza gelen ürünü de kargo görevlisinin yayında tutanak tutturarak açabilirsiniz. Ürününüzle ilgili olarak bu şekilde oluşabilecek bir durumda elinizdeki belgeleri yasal bir işlem başlatmak için kullanabilirsiniz.

• Mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiyorum? Böyle bir hakkım var mı?
Tüketici mevzuatı gereğince İnternet üzerinden yapılan tüm alışverişlerde satıcıların mesafeli satış sözleşmesi kurallarına uyması zorunluluğu bulunmaktadır. Tüketici mevzuatı gereğince bu sözleşme tarafınıza iletilmiştir. Sözleşmeye aykırı işlem yapmanız halinde Tüketicilerin hakkınızda yasal yollara başvurma hakları doğmakta olup, mesafeli satış sözleşmesini kabul etmemeniz halinde muayenehanem.com üzerinden alışveriş işlemi yapmanız mümkün değildir.

• Alıcıya farklı ürün gönderdim.
Alıcının isteği dışında bir ürün gönderimi yapmanız halinde alıcının ürünü iade etme hakkı bulunmaktadır. Farklı ürün gönderim işlemini yenilemeniz ve işlemleriniz hakkında şikâyetlerin artması halinde üyeliğiniz sistemimizde kara listeye alınabilecektir.

• Param ne zaman hesabıma yatar?
Alıcının ürüne onay vermesinin ardından bir sonraki Çarşamba günü içerisinde ödemeniz hesabınıza aktarılır.

Not: Hafta sonları ve resmi tatillerde verilen onaylarda ödemeler ilk iş günü itibariyle hesabınıza aktarılır.

• Ödememi hesabımda göremiyorum. Ödemem ne zaman hesabımda görüntülenir?
Ödemenizin aktarıldığına ilişkin mesajın ardından ödemeniz birkaç saat içerisinde hesabınızda görüntülenir. Ödemeniz hesabınızda görüntülenmiyor ise öncelikle sistemde kayıt ettiğiniz IBAN bilgilerinizi kontrol etmenizi rica ederiz.

IBAN hesabınızın, adres bilgilerinizdeki Ad-Soyad ya da Firma Adı bilgilerine ait olması gerekmektedir. IBAN hesabınız hatalı ise öncelikle gönderim yaptığımız bankadan tarafınıza göndermiş olduğumuz meblağın bize geri dönmesi beklenir. Bankadan tarafımıza meblağın aktarılması sonrasında, yeni kayıt ettiğiniz IBAN hesabınıza aktarım gerçekleştirilir.

• Alıcı hangi ürünleri iade edemez?
Alıcının özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda ve alıcı tarafından ambalajı açılmış olan ses veya görüntü kayıtları, yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemelerinde alıcı cayma hakkını kullanamaz. Ayrıca alıcı, niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanamaz.

• Kargo ücreti çok yüksek tutuyor. Ne yapmalıyım?
“Kargo ücretini Alıcı öder” olarak sisteme girilen ilanlardaki bir ürünün kargo gönderim ücreti gönderimde bulunacağınız üründen daha yüksek çıkabilecekse bu durumu alıcıya bildirmeniz kargodan doğacak iptalleri engelleyebilecektir.

Çok yüksek çıkabilecek kargolama maliyeti için öncelikle alıcı ile iletişime geçerek karşılıklı anlaşma yoluna gitmek alışverişinizdeki başarıyı yükseltecektir.

Ürünün kendi bedelinden daha yüksek ücretli bir kargo gönderim ücreti olduğunu bildiğiniz halde ürünü alıcıya bu durumu haber vermeden göndermeniz kötü niyet olarak algılanacaktır.

• Kötü niyet
Satıcının,
+ Alıcıya haber vermeden çok yüksek kargo gönderi ücreti olan ürün göndermesi,
+ İlandakinden farklı ürün göndermesi,
+ Mesafeli satış sözleşmesine uymaması,
+ Sistem işleyiş kurallarına aykırı davranması

halleri kötü niyet olarak alınacak ve bu doğrultuda işlem yapan kullanıcıların üyelikleri muayenehanem.com tarafından süreli olarak durdurulabilecek veya sonlandırılabilecektir.